Powdered Milk

January 17, 2010


I’ve learned a lot about powdered milk in the last couple of weeks. It’s not as gross as you’d think. Really. But this was my reason for buying fresh milk: Costco sells a big box of instant powdered milk, and at $22.90, that’s $2.29 a gallon…more expensive than a gallon of fresh milk! Why on earth would you drink powdered milk if it costs more?! But here’s what I learned: the LDS cannery sells non-instant powdered milk for around $5 for a #10 can. It will make about 5 gallons of milk, so it’s about $1 per gallon. Cheaper than instant powdered milk, and fresh milk! If your family won’t drink powdered milk, here’s an idea (that I’ve heard of a LOT of people doing). Make half a gallon of powdered milk and mix it with half a gallon of fresh milk. Your family will never know, and it will save you money!

Stay tuned for much more about FOOD STORAGE!
And thanks to Big Sis Jennifer for getting me started on my long-term food storage! I have a huge short-term supply, but now I’m learning how to really be prepared!! Food Storage is great!


By Becky

Becky is a mom to 4 kiddos and wife to an awesome guy. She's a food fanatic and loves creating and improving recipes. Bread is her weakness and delicious food is her passion!